Budapest Hungarian Film Week

http://magyarfilmszemle.hu

Hungary

The Film Week, the most important national film festival of Hungary was established in 1965. Initially it was held in Pécs, a beautiful city in the south of Hungary where only Hungarian feature films were screened, then in 1983 it moved to the capital city of Budapest to stay.
Since 1989 it has had an extended programme to offer every year in the first week of February, right before Berlinale.
At the Hungarian Film Week almost all feature films as well as a selection of documentary, short and animation films made in the previous year are screened as part of the competition or the information section for the profession and the public. Apart from the screening that are open to all audiences, the Film Week offers several professional programmes within the framework of the forums, meetings and round table conferences.
In spite of the fact that the Hungarian Film Week is a national festival, almost a hundred foreign guests attend it year after year to learn more about the latest productions of Hungarian cinema. The festival directors, pre-selectors of many international festivals, program directors and the representatives of the international professional press have awarded the Gene Moskowitz Prize to the best film every year since 1986.
The invitation and programmes of the foreign guests to the Hungarian Film Week are organised by Magyar Filmunió.

Hungarian films at the festival

1990 - The Tram of Death - Documentary Category Special Prize (in competition) (winner)
1990 - On Death Row - Best Cinematography: Gábor Szabó

Students of the Academy of Performing Arts's Cinematography Prize: Gábor Szabó
(in competition) (winner)
1990 - Shooting Gallery - Main Prize,

Gene Moskowitz Prize
(in competition) (winner)
1990 - The Book of Eszter - Budapest Capital Council' Prize (in competition) (winner)
1990 - Photograph for Béla Balázs' Students - Documentary Category Special Prize for Béla Balázs's Memory (in competition) (winner)
1990 - Little But Tough - Best Actor: Sándor Gáspár (in competition) (winner)
1990 - Fast and Loose - Best Director (in competition) (winner)
1990 - Meteo - Best Visualisation: László Zsótér

Students of the Academy of Performing Arts's Cinematography Prize: Gábor Szabó
(in competition) (winner)
1990 - Stowaways - Best Music: Zygmunt Konieczny (in competition) (winner)
1990 - Martial Law - Documentary Category Prize (in competition) (winner)
1990 - Twilight - Special Prize (in competition) (winner)
1990 - Are you still leaving? - Bajcsy-Zsilinszky Prize (in competition) (winner)
1990 - Memoirs of a River - Best Actor: Sándor Gáspár (in competition) (winner)
1990 - With blood and rope - Documentary Category Main Prize (in competition) (winner)
1993 - Anna's Film - Best Supporting Actress: Kati Lázár (in competition) (winner)
1993 - Child Murders - Main Prize

Best Cinematography: Tamás Sas

Special Prize: Barnabás Tóth

Gene Moskowitz Prize
(in competition) (winner)
1993 - Whoops - Best Supporting Actress: Kati Lázár (in competition) (winner)
1993 - The factory is ours I-II. - Documentary Category Main Prize (in competition) (winner)
1993 - Paramicha, or Glonci the Rememberer - Best First Film (in competition) (winner)
1993 - Junk Movie - Best Actress: Ági Szirtes (in competition) (winner)
1993 - The Life of the Marquis de Sade - Prize for the special acting and creating work: Péter Halász (in competition) (winner)
1993 - We Never Die - Special Prize from Pesti Műsor for expected box-office hit (in competition) (winner)
1993 - Szív road I-II. - Documentary Category Director Prize (in competition) (winner)
1993 - Video Blues - Best Director (in competition) (winner)
1994 - The Godfather - Documentary Category Special Prize (in competition) (winner)
1994 - The Actress and the Death - Documentary Category Special Prize (in competition) (winner)
1994 - Auction in Kisújszállás 1-2 - Documentary Category Directory Prize (in competition) (winner)
1994 - Family-weeping - Special Mention for the Theme (in competition) (winner)
1994 - We are lost - Documentary Category Special Prize (in competition) (winner)
1994 - Right to die I-II. - Documentary Category Special Prize (in competition) (winner)
1994 - Good Night, Prince - Best Cinematography: Tibor Máthé (in competition) (winner)
1994 - The Little Mole - Budapest Council's Prize for András Szőke (in competition) (winner)
1994 - Market Development Foundation - Documentary Category Special Prize (in competition) (winner)
1994 - East From the West, or the Discreet Charm of the Media - Budapest Council's Prize: András Szőke (in competition) (winner)
1994 - Satantango - Special Prize (in competition) (winner)
1994 - Why Wasn't He There - Best Cinematography: Tibor Máthé (in competition) (winner)
1994 - Széna square 56 (Erzsébet Márton) - Documentary Category Best Cinematography: István Lugossy (in competition) (winner)
1994 - Utrius - Best Director: Ferenc Grunwalsky (in competition) (winner)
1994 - Children of Iron God - Main Prize (in competition) (winner)
1994 - The Watchers - Best Actress: Eszter Nagy-Kálózy (in competition) (winner)
1994 - Woyzeck - Main Prize
(in competition) (winner)
1995 - The Outpost - Main Prize
(in competition) (winner)
1995 - Mao, the Real Man - Independent Producers' Prize (in competition) (winner)
1995 - Magic Hunter - Best Director Special Prize (in competition) (winner)
1995 - Kisses and Scratches - Best Director Special Prize (in competition) (winner)
1995 - One day I decided: life instead of drugs - Documentary Category Main Prize (in competition) (winner)
1995 - The Wonderous Voyage of Esti Kornél - Best Cinematography: Francisco Gózon

Best Supporting Actress: Éva Igó
(in competition) (winner)
1995 - If we eat a beaver - Documentary Category Diretory Prize (in competition) (winner)
1995 - The stairs - Documentary Category Diretory Prize (in competition) (winner)
1995 - Memory of the Light - Special Prize (in competition) (winner)
1995 - The Witness Again - Best Actor: Ferenc Kállai

Best Producer: Focusfilm

Prize for expected box-office hit
(in competition) (winner)
1995 - Bastard - Best Supporting Actress: Éva Igó (in competition) (winner)
1996 - The Fall of the KGB 1-3 - Documentary Category Diretory Prize (in competition) (winner)
1996 - Angst - Best University Film (in competition) (winner)
1996 - Golden Sunbed - Short Film Category Diretory Prize (in competition) (winner)
1996 - Bolshe Vita - Best First Film
(in competition) (winner)
1996 - Caligula - Short Film Category Special Mention of the Jury (in competition) (winner)
1996 - Bitches - Best Actress: Enikő Eszenyi

Best Actor: Antal Cserna
(in competition) (winner)
1996 - One day of Krshna believers' life - Documentary Category Special Mention of the Jury (in competition) (winner)
1996 - A mysterious man - Short Film Category Diretory Prize (in competition) (winner)
1996 - White Faces - Documentary Category Special Mention of the Jury (in competition) (winner)
1996 - Murder-they said - Short Film Category Special Mention of the Jury for the Cinematography: Jutta Pohlmann (in competition) (winner)
1996 - Vaska Easoff - Main Prize
(in competition) (winner)
1996 - Punta Grande - Special Prize (in competition) (winner)
1996 - Szamba - Pesti Műsor's Prize via People's choice (in competition) (winner)
1996 - Stracciatella - Pesti Műsor's Prize based on the people's choice (in competition) (winner)
1996 - Muskátli, the illegal Café - Documentary Category Main Prize (in competition) (winner)
1997 - Three Guardsmen in Africa - Distributors' Prize for expected box-office hit (in competition) (winner)
1997 - The Prosecution - Best Actress: Kati Lázár (in competition) (winner)
1997 - Free fall - Private Hungary 10 - Short Film Prize (in competition) (winner)
1997 - Dollybirds - Best Film (in competition) (winner)
1997 - I remember a city - Documentary Category Prize (in competition) (winner)
1997 - Every Sunday - Best Actress: Éva Kerekes (in competition) (winner)
1997 - Long Twilight - Main Prize

Best Director
(in competition) (winner)
1997 - Huttyán - Documentary Category Main Prize (in competition) (winner)
1997 - Stationary - Short Film Prize (in competition) (winner)
1997 - Escape - Best Screenplay (in competition) (winner)
1997 - Escape to Buda - Best Screenplay: Géza Böszörményi (in competition) (winner)
1997 - We serve and make mistakes - Documentary Category Prize (in competition) (winner)
1997 - Keep it in your mind - Documentary Category Main Prize (in competition) (winner)
1997 - The Witman Boys - Best Cinematography: Tibor Máthé
(in competition) (winner)
1997 - The Way - Experimental Film Award (in competition) (winner)
1998 - Dollybirds - Special Prize of Pesti Műsor for film with box-office succes in 1997 (in competition) (winner)
1998 - Conquest - Special Prize of Pesti Műsor for film with box-office succes in 1997 (winner)
1998 - Orb - Special Prize (in competition) (winner)
1998 - Espresso - Best First Film

Best Screenplay
(in competition) (winner)
1998 - Romani Kris - Gypsy Law - Best Actor: Djoko Rosić (in competition) (winner)
1998 - Passion - Main Prize
(in competition) (winner)
1998 - Reflections - Special Prize (in competition) (winner)
1999 - 6:3 - Special Prize

Best Actor: Károly Eperjes

Prize of Pesti Műsor for expected box-office hit
(in competition) (winner)
1999 - The Danube exodus (The Jewish exodus, the German exodus) - Non-fiction Category Main Prize (in competition) (winner)
1999 - Our Stork - Non-fiction Category Jury's Special Prize (in competition) (winner)
1999 - Out of Order - Award of the Association of Hungarian Cinemas to the film with the greatest box office of 1998 (in competition) (winner)
1999 - One Winter Behind God's Back - Best Actor: Károly Eperjes (in competition) (winner)
1999 - KEX - A ship has flown away in the wind - Non-fiction Category Jury's Special Prize (in competition) (winner)
1999 - Justice - documentary story - Non-fiction Category Jury's Special Prize (in competition) (winner)
1999 - Koko - Non-fiction Category Jury's Special Prize (in competition) (winner)
1999 - Close to Love - Best Screenplay: András Salamon (in competition) (winner)
1999 - The Lord's Lantern in Budapest - Gene Moskowitz Prize (winner)
1999 - Poppies - Non-fiction Category Main Prize (in competition) (winner)
1999 - Simon the Magician - Best Director: Ildikó Enyedi
(winner)
1999 - Homecoming (Little But Tough - Part 2) - Best Actress: Ágnes Csere and Klára Varga (in competition) (winner)
2000 - Damn You! The Mosquitoes - Best Director (in competition) (winner)
2000 - Seaside, Dusk - Best Photography: András Nagy (in competition) (winner)
2000 - Film… - Best Actress: Hédi Temessy

Best Actor: Iván Darvas
(in competition) (winner)
2000 - Jadviga's Pillow - Special Pize: Krisztina Deák - Director,
Gábor Balog - Cinematographer,
József Romvári - Art Director,
Györgyi Szakács - Costume Designer,
Ildikó Tóth - Actress
(in competition) (winner)
2000 - Jonuc and the Beggar Mob - Best Director (category prize) (in competition) (winner)
2001 - Day After Day - Best Short Film (in competition) (winner)
2001 - I Love Budapest - Best First Film,

Best Cinematography: Gergely Pohárnok,

Prize of JOY Magazine to Gabriella Hámori
(in competition) (winner)
2001 - Sticky Matters - Best First Film Director: Szabolcs Hajdú,

Best Editor: Réka Lemhényi
(in competition) (winner)
2001 - Stepchildren - Main Prize (in competition) (winner)
2001 - Moscow Square - Best First Film (ex aequo),

Best Supporting Actress: Erzsi Pápai,

People's Choice via Internet
(in competition) (winner)
2001 - Passport - Best Actress: Enikő Börcsök (in competition) (winner)
2001 - Assorted Letters - Special Mention,

Best Cinematography: Gergely Pohárnok
(in competition) (winner)
2001 - Abandoned - Best Director: Árpád Sopsits,

Best Supporting Actor: Pál Mácsai
(in competition) (winner)
2001 - Blindguys - Best Sound: Tamás Márkus (in competition) (winner)
2001 - Werckmeister Harmonies - Main Prize,
(in competition) (winner)
2002 - Memories of the House - Best Screenplay: Dezső Zsigmond, József Dörner and Zsolt Pozsgay,

Best Actress: Mari Nagy,

Best Supporting Actor: Ádám Rajhona
(in competition) (winner)
2002 - Golden City - Best Supporting Actor: Ádám Rajhona (in competition) (winner)
2002 - Face Down - Special Prize of the Jury (in competition) (winner)
2002 - The Last Blues - Best Cinematography: László Seregi jr. (in competition) (winner)
2002 - A Bibó Reader - Best Director: Péter Forgács (in competition) (winner)
2002 - Chico - Main Prize,

Best Editor: Anna Kornis
(in competition) (winner)
2002 - Lemonhead - Best Producer: András Muhi (in competition) (winner)
2002 - Sleepwakers - Best First Film Screenplay: Bence Miklauzic and Balázs Maruszki,

Best Actor: György Gazsó,

People's choice via Internet
(in competition) (winner)
2002 - Northlands - Best Director and Cinematography: Zoltán Füredi (in competition) (winner)
2002 - Light Falls on Your face - Award to the director for the most outstanding value in visual expression to Gyula Gulyás (in competition) (winner)
2002 - Simmering Land - Best Popular Scientific Film (in competition) (winner)
2002 - Smouldering Cigarette - Best Sound: István Sipos (in competition) (winner)
2002 - Hukkle - Best First Film,
Gene Moskowitz Prize
(in competition) (winner)
2002 - Temptations - Best Director,

Best Cinematography: Gábor Medvigy,

Best Actor: György Gazsó
(in competition) (winner)
2002 - No hand - No chocolate or... - Best Producer: András Muhi (in competition) (winner)
2002 - Hungarian Passport - Best Documentary (in competition) (winner)
2002 - Dream Car - The most successful Hungarian film in cinema in the year 2002 (in competition) (winner)
2002 - Rozi - Special Prize (in competition) (winner)
2002 - Sacra Corona
2002 - Our Cells - Main Prize (in competition) (winner)
2002 - Safari - Best Experimental Film (in competition) (winner)
2002 - Pleasant Days - Gene Moskowitz Prize,

Special Prize of the Jury,

Best Supporting Actress: Orsolya Tóth
(in competition) (winner)
2003 - The Colour of Happiness - Best Sound: Róbert Juhász (in competition) (winner)
2003 - Hungarian ID - Schiffer Pál Prize (in competition) (winner)
2003 - Rose's Songs - Best Screenplay: Andor Szilágyi (in competition) (winner)
2003 - The End of the Road - Main Prize (in competition) (winner)
2003 - Happy Birthday! - Best First Film,

Best Cinematography: Tamás Sas,

Best Editor: Béla Barsi,

Best Actress: Eszter Ónodi,

People's Choice via Internet
(in competition) (winner)
2003 - Fools' Song - Best Supporting Actor: Lajos Kovács (in competition) (winner)
2003 - Yvette Bozsik - Best Director,

Special Prize of Duna Television
(in competition) (winner)
2003 - No Appeal - Best Historical Film (in competition) (winner)
2003 - Grenades - Short Feature Film Category Prize (in competition) (winner)
2003 - The Rubberman - Experimental and Short Film Category Main Prize (in competition) (winner)
2003 - A Bus Came... - Sketchfilm - Collective Creators' Prize to Árpád Schilling, Ferenc Török, Viktor Bodó, György Pálfi and Kornél Mundruczó,

Best Producer: György Budai,

Best Editor: Béla Barsi
(in competition) (winner)
2003 - Libiomfi - Best Actor: Zoltán Mucsi,

Best Producer: András Muhi and György Budai
(in competition) (winner)
2003 - Hungarian Beauty - Main Prize, Best Sound: Róbert Juhász (in competition) (winner)
2003 - When Serving Years Go Past - Best Cinematography: Béla Körtési (in competition) (winner)
2003 - You Decide! - Experimental Film Prize (in competition) (winner)
2003 - András Pető - Hungarians Who Have Changed The Century - Special Prize of Duna Television (in competition) (winner)
2003 - Mice - Student Jury: Best Short Film (in competition) (winner)
2003 - Forest -

Simó Sándor Prize for Best First Film, Best Producer: András Muhi, Gene Moskowitz Prize

(in competition) (winner)
2003 - Rinaldo - Best Supporting Actor: Lajos Kovács (in competition) (winner)
2003 - Catching Infinity - János Bólyai - Best Popular Scientific Film (in competition) (winner)
2003 - Dancing Figure - Prize to the director for Visual Expression, Special Prize for Best Performance to Andrea Ladányi (in competition) (winner)
2003 - Bro' - Best Young Screenplay: Zsombor Dyga and Balázs Lovas,

Best Sound: Róbert Juhász
(in competition) (winner)
2003 - Pure Romance - Best Director (in competition) (winner)
2004 - 7 Days - Special Prize (in competition) (winner)
2004 - The School of the Empire - Main Prize,

Best Cinematography: Balázs Doboczi
(in competition) (winner)
2004 - The Gresham Palace - Best Popular Scientific Film (in competition) (winner)
2004 - The House - Special Prize (in competition) (winner)
2004 - Hermit's Masterpiece - Special Prize (in competition) (winner)
2004 - The TV and Me - Special Prize (in competition) (winner)
2004 - Golden Hut - Best Cinematography: Arthur Bálint (in competition) (winner)
2004 - Little Lives 1 - 2 - Prize "Equal Opportunities" (in competition) (winner)
2004 - Gen(i)us Diabolis - Best Short Film (in competition) (winner)
2004 - Getno - Best Editor: Ágnes Incze (in competition) (winner)
2004 - Junking - Best Experimental Documentary Film,

Best Cinematography: Balázs Doboczi
(in competition) (winner)
2004 - Joseph and his Brothers - Prize to the director for Visual Expression (in competition) (winner)
2004 - Little Apocrypha No.1 - Experimental Short Film Prize (in competition) (winner)
2004 - Kontroll - Sándor Simó Prize for Best First Film,

Best Cinematography: Gyula Pados,

Gene Moskowitz Prize
(in competition) (winner)
2004 - After the Day Before - Main Prize,

Best Cinematography: Gábor Medvigy,

Best Actor: Tibor Gáspár,

Best Supporting Actress: Kati Lázár
(in competition) (winner)
2004 - Guarded Secrets - Best Director,

Best Actress: Eszter Bagaméri,

Best Supporting Actor: Ervin Nagy,

Best Producer: Lívia Gyarmathy
(in competition) (winner)
2004 - Mix - Best Editor Special Prize: Steven Lovy,

Best First Film Prize of the Student Jury
(in competition) (winner)
2004 - Inheritance: A Fisherman’s Story - Best Film in "Film Sociography" Category (in competition) (winner)
2004 - Captain B. R. - Best Film in "Portrait" Category (in competition) (winner)
2004 - Rosehill - Best Supporting Actress: Kati Lázár (in competition) (winner)
2004 - Eastern Sugar - Best Supporting Actor: Ervin Nagy,

People’s Choice via Internet
(in competition) (winner)
2004 - Tamara - Special Prize of the Jury for Best Visual Design to Szabolcs Hajdu, István Szaladják and Mónika Esztán (in competition) (winner)
2004 - Grandmother Teri - Special Prize of Duna Television (in competition) (winner)
2004 - From Home to Home - Pál Schiffer Prize (in competition) (winner)
2004 - Dealer -

Best Director: Benedek Fliegauf
Best Screenplay: Benedek Fliegauf
Best Sound: Tamás Zányi

(in competition) (winner)
2005 - Paths of Light - Best First Film (in competition) (winner)
2005 - The Carousel Rite - Best Short Feature Film (in competition) (winner)
2005 - Who the Hell's Bonnie and Clyde? - Best Producer: Gábor Garami (in competition) (winner)
2005 - The Porcelain Doll -

Best Director: Péter Gárdos, Best Supporting Actor: Sándor Csányi, Gene Moskowitz Prize awarded by the foreign film crtitcs

(in competition) (winner)
2005 - The Unburied Man - Best Actor: György Cserhalmi (in competition) (winner)
2005 - Stop Mom Theresa! - Best Supporting Actor: Sándor Csányi,

Best Sound: Balázs Gábor
(in competition) (winner)
2005 - Argo - People's Choice via Internet (in competition) (winner)
2005 - About Betrayal - Best Documentary (in competition) (winner)
2005 - Before Dawn -

Best Director: Bálint Kenyeres, Best Cinematography: Mátyás Erdély

(in competition) (winner)
2005 - Snail Fortress - Best Director,

Visegrad Fund Award
(in competition) (winner)
2005 - A Miracle in Cracow - Best Producer: Gábor Garami (in competition) (winner)
2005 - Dallas Among us -

Best Actress: Dorka Gryllus, Best Sound: Gábor Balázs

(in competition) (winner)
2005 - See You in Space! - Best Screenplay,

Best Supporting Actress: Judit Tóth
(in competition) (winner)
2005 - Transylvania 1956 - Best Documentary (in competition) (winner)
2005 - Black Brush - Main Prize,

Best Cinematography: Gergely Pohárnok,

Best Producer: Ágnes Pataki, István Major, Gábor Kovács, András Muhi
(in competition) (winner)
2005 - If There Was a Greenhouse… - Special Prize of Duna Television (in competition) (winner)
2005 - Picture Writer - Best Cinematography: Tibor Bucsek (in competition) (winner)
2005 - Descendants - Best Director (in competition) (winner)
2005 - God’s People – Man’s People - Best Cinematography: Gábor Xantus (in competition) (winner)
2005 - The District - Prize for Visual Expression to Áron Gauder (in competition) (winner)
2005 - Slitfilm - Best Experimental Short Film (in competition) (winner)
2005 - New Eldorado - Documentary Main Prize (in competition) (winner)
2005 - Road to Death - Schiffer Pál Prize (in competition) (winner)
2005 - Journeys with a Monk - Prize of the Ministry of Youth, Family, Social Affaires and Equal Opportunities (in competition) (winner)
2005 - Paths of Light - Cserhalmi György - Best Actor (in competition) (winner)
2005 - Paths of Light - Csányi Sándor - Best Supporting Actor (in competition) (winner)
2005 - Paths of Light - Miskolczi Péter - Best Producer (in competition) (winner)
2005 - Paths of Light - Balázs Gábor - Best Sound (in competition) (winner)
2005 - Paths of Light - Politzer Péter - Best Editor (in competition) (winner)
2005 - Paths of Light - Student Jury Award (in competition) (winner)
2006 - The Man of the "Casus Belli" - Scientific Documentary Main Prize (in competition) (winner)
2006 - El Perro Negro - Stories from the Spanish Civil War - Documentary Jury's Main Prize (in competition) (winner)
2006 - A Guest of Life - Alexander Csoma De Körös - Szemző Tibor - Director's Prize for Visual Expression (in competition) (winner)
2006 - Threadbare - Best Documentary Director Prize (in competition) (winner)
2006 - Just Sex and Nothing Else - Best Screenplay: Krisztina Goda, Gábor Heller, Réka Divinyi

Best Actor: Sándor Csányi
(in competition) (winner)
2006 - A Man from Munkács - Portrait of Ferenc Jávori - Documentary Jury's Special Mention (in competition) (winner)
2006 - My One and Onlies - Tóth Orsi - Best Actress (in competition) (winner)
2006 - Concerned - Part 2 - Patrick - Equal Opportunities Prize (in competition) (winner)
2006 - White Palms - Hajdu Szabolcs - Best Director (in competition) (winner)
2006 - Stork Story - Best Documentary Director Prize (in competition) (winner)
2006 - Gypsy Moth - Worms from Hell - Best Scientific Documentary Director Prize (in competition) (winner)
2006 - Border-line Case - Schiffer Pál Prize (in competition) (winner)
2006 - Herminafield - Apparitions - Best Experimental Film (in competition) (winner)
2006 - Twins - Lajos and Sándor - Best Cinematography: Arthur Bálint (in competition) (winner)
2006 - Johanna - Best Cinematography: András Nagy,
(in competition) (winner)
2006 - Joseph Nurse and the Yellow Bicycle - Best Cinematography: Arthur Bálint (in competition) (winner)
2006 - Execution - Best Short Feature Film (in competition) (winner)
2006 - Miraq - Best Supporting Actor: Csaba Czene (in competition) (winner)
2006 - Moszny - Best Cinematography: Arthur Bálint (in competition) (winner)
2006 - Recycled / Pro-Reo-Neo - Experimental Film Jury's Special Mention (in competition) (winner)
2006 - Taxidermia - Main Prize (in competition) (winner)
2006 - Hunting for Englishmen - Best Cinematography: Tibor Máthé (in competition) (winner)
2006 - A Guest of Life - Alexander Csoma De Körös - Zányi Tamás - Best Sound (in competition) (winner)
2006 - White Palms - Nagy András - Best Cinematography (in competition) (winner)
2006 - White Palms - Angelusz Iván - Best Producer (in competition) (winner)
2006 - White Palms - Politzer Péter - Best Editor (in competition) (winner)
2006 - White Palms - Gene Moskowitz Prize awarded by the foreign critics (in competition) (winner)
2006 - White Palms - People's Choice via Internet (in competition) (winner)
2006 - Taxidermia - Stanczel Adél - Best Supporting Actress (in competition) (winner)
2006 - Taxidermia - Czene Csaba - Best Supporting Actor (in competition) (winner)
2006 - Taxidermia - Asztalos Adrien - Best Art Director (in competition) (winner)
2006 - Taxidermia - Gene Moskowitz Prize awarded by the foreign critics (in competition) (winner)
2006 - Taxidermia - Student Jury's Main Prize (in competition) (winner)
2007 - The Face of the Revolution - In Search of a Budapest Girl - Special Mention (in competition) (winner)
2007 - The Seven Deadly Sins (Are They Sins?) - Best Scientific Documentary Director (in competition) (winner)
2007 - The Eighth Day of the Week - Elek Judit - Best Screenplay (in competition) (winner)
2007 - Hypocritical Saint - Best Experimental Film (in competition) (winner)
2007 - Alterego - Best Cinematography: Máté Tóth Widamon (in competition) (winner)
2007 - Balkan Champion - Best Documentary Film (in competition) (winner)
2007 - Happy New Life - Simó Sándor Prize for the Best First Film (in competition) (winner)
2007 - Budapest Wild - Best Scientific Documentary Film Subject (in competition) (winner)
2007 - Dolina - Árvai György - Best Production Design (in competition) (winner)
2007 - Together - Director's Special Prize (in competition) (winner)
2007 - Predestinated - Best Cinematography: Talán Csaba (in competition) (winner)
2007 - Slice of Their Lives - Sub-Carpathian Soap-Opera - Equal Opportunities Prize (in competition) (winner)
2007 - A Fiery Autumn in the Cold War - Hungary in 1956 - Best Scientific Documentary Fim (in competition) (winner)
2007 - Journey Home: A Story From The Hungarian Revolution of 1956 - Schiffer Pál Prize (in competition) (winner)
2007 - Iska's Journey -

Main Prize - Best

(in competition) (winner)
2007 - This is the Time - Special Mention (in competition) (winner)
2007 - Konyec - Main Prize (in competition) (winner)
2007 - Kythera - Kovács Kata - Best Actress (in competition) (winner)
2007 - Slow Mirror - Special Mention (in competition) (winner)
2007 - Escape Into Love (Eta, You Directed This One) - Best Documentary Director (in competition) (winner)
2007 - Why?! The Story of a Tragic Love Affair - Special Mention (in competition) (winner)
2007 - Miss Universe 1929 - Lisl Goldarbeiter - A Queen in Wien - Special Mention (in competition) (winner)
2007 - Opium - Diary of a Madwoman - Szász János - Best Director (in competition) (winner)
2007 - Fragment - Zsótér Sándor - Best Actor (in competition) (winner)
2007 - With a Little Patience - Best Short Feature Film (in competition) (winner)
2007 - Summer Holiday - Special Mention (in competition) (winner)
2007 - Happy New Life - Membrán - Best Original Music (in competition) (winner)
2007 - Happy New Life - Sipos Gábor  - Best Producer (in competition) (winner)
2007 - Opium - Diary of a Madwoman - Máthé Tibor - Best Cinematography (in competition) (winner)
2007 - Opium - Diary of a Madwoman - Sipos István - Best Sound (in competition) (winner)
2007 - Opium - Diary of a Madwoman - Gene Moskowitz Prize (in competition) (winner)
2007 - Konyec - People's Choice Award via Internet (in competition) (winner)
2007 - Kythera - Czakó Judit - Best Editor (in competition) (winner)
2008 - The Sun Street Boys - Szekeres Dénes - Best Producer (in competition) (winner)
2008 - The Investigator - Best Genre Film (in competition) (winner)
2008 - The Sinking Village - Equal Opportunities Prize (in competition) (winner)
2008 - Rhythm of the City - Best Cinematography: Zsolt Tóth & András Salamon (in competition) (winner)
2008 - On The Land Of Watery Plains - The Körös-Maros National Park - Best Director (in competition) (winner)
2008 - Another Planet - Best Cinematography: Tibor Máthé (in competition) (winner)
2008 - Delta - Main Prize "Golden Reel" (in competition) (winner)
2008 - The Hourglass - Pohárnok Gergely - Best Cinematography (in competition) (winner)
2008 - Weak Days - Best Short Feature Film (in competition) (winner)
2008 - Missing Pages - Schiffer Pál Prize (in competition) (winner)
2008 - Last Bus Stop - Best Documentary (in competition) (winner)
2008 - The Prayer - Best Cinematography: Sándor Mohi (in competition) (winner)
2008 - Adventurers - Sándor Simó Prize for the Best First Feature (in competition) (winner)
2008 - Shock - Experimental Film Category Prize (in competition) (winner)
2008 - Full Of Grease - Best Director (in competition) (winner)
2008 - Let's Roll - Short Film Category Prize (in competition) (winner)
2008 - Without Mercy - Ragályi Elemér - Best Director (in competition) (winner)
2008 - Overnight - Hujber Balázs - Best Visual Design (in competition) (winner)
2008 - Panic - Gubik Ági - Best Actress (in competition) (winner)
2008 - Own Death - Best Experimental Film (in competition) (winner)
2008 - On Gentle Threads (About Felt-Making) - Best Scientific Educational Documentary (in competition) (winner)
2008 - Milky Way - ambient movie - Special Prize of the Jury (in competition) (winner)
2008 - Otter Man - Best Documentary Director (in competition) (winner)
2008 - I Am von Höfler(Variation on Werther) - Creative Documentary Prize (in competition) (winner)
2008 - The Kiss of Green Muses (Hermaphrodite) - Best Cinematography: József Rák (in competition) (winner)
2008 - The Investigator - Anger Zsolt - Best Actor (in competition) (winner)
2008 - The Investigator - Gigor Attila - Best Screenplay (in competition) (winner)
2008 - The Investigator - Kovács Zoltán - Best Editor (in competition) (winner)
2008 - The Investigator - Zöld Holló díj (in competition) (winner)
2008 - The Investigator - Student Jury Award (in competition) (winner)
2008 - Delta - Lajkó Félix - Best Original Music (in competition) (winner)
2008 - Delta - Gene Moskowitz Prize (in competition) (winner)
2008 - Panic - People's Choice via Internet (in competition) (winner)
2008 - Milky Way - ambient movie - Pohárnok Gergely - Best Cinematography (in competition) (winner)
2008 - Milky Way - ambient movie - Beke Tamás - Best Sound (in competition) (winner)
2008 - Without Mercy - Szekeres Dénes - Best Producer (in competition) (winner)
2009 - Decomposing Past, Mouldering Future? - The Ancient Cypresses of Bükkábrány - Best Scientific Educational Documentary (ex aequo) (in competition) (winner)
2009 - 1 - Tóth Widamon Máté - Best Cinematography (in competition) (winner)
2009 - The Fidesz Jew, the Mother with no Sense of Nation and Mediation - Schiffer Pál Prize (in competition) (winner)
2009 - The Intern - A 20-year-old Hungarian Boy at BBC and CNN - Special Mention (in competition) (winner)
2009 - The Three Sisters - Best Cinematography (ex aequo) (in competition) (winner)
2009 - Alena's Journey - Best Short Film (ex aequo) (in competition) (winner)
2009 - Father's Acre - Gene Moskowitz Prize (in competition) (winner)
2009 - Midgets - Best Writer-Director (in competition) (winner)
2009 - Tiny Joys - Special Mention (in competition) (winner)
2009 - Tile Mail - Best Documentary (ex aequo), Best Cinematography (ex aequo) (in competition) (winner)
2009 - Cold Grove - Best Short Film (ex aequo) (in competition) (winner)
2009 - Intimate Headshot - Sándor Simó Prize for the Best First Feature (ex aequo) (in competition) (winner)
2009 - Chameleon - People's Choice via Internet (in competition) (winner)
2009 - Spy in a One Horse Town - Best Documentary (ex aequo) (in competition) (winner)
2009 - Virtually a Virgin - Ubrankovics Júlia - Best Actress (in competition) (winner)
2009 - Mama - Short Film Category Prize (in competition) (winner)
2009 - Fluke - Lukáts Andor - Best Actor (in competition) (winner)
2009 - <div>Who Are You to Know Who I Am!</div> - Best Director (ex aequo) (in competition) (winner)
2009 - <div>You Are Not Alone</div> - Best Director (ex aequo) (in competition) (winner)
2009 - Smart Nodes - Best Director of Scientific Educational Documentary Film Category (in competition) (winner)
2009 - <div>Pannonian Desert </div> - Best Scientific Educational Documentary (ex aequo) (in competition) (winner)
2009 - Paper Planes - Sándor Simó Prize for the Best First Feature (ex aequo) (in competition) (winner)
2009 - Prima Primavera - Lukáts Andor - Best Actor (in competition) (winner)
2009 - Pinprick - Major Csaba - Best Sound (in competition) (winner)
2009 - Prank - Gárdos Péter - Best Director (in competition) (winner)
2009 - Lost Times - Golden Reel Main Prize (in competition) (winner)
2009 - A Kind of America 2 - Best Genre Film (in competition) (winner)
2009 - 1 - Csáky Attila - Best Producer (in competition) (winner)
2009 - 1 - Pater Sparrow - Best Visual Design (in competition) (winner)
2009 - 1 - Kiss Wanda - Best Editor (in competition) (winner)
2009 - Paper Planes - Csáky Attila - Best Producer (in competition) (winner)
2009 - Lost Times - Márkos Albert - Best Original Music (in competition) (winner)
2009 - Lost Times - Student Jury's Main Prize (in competition) (winner)
2009 - The Investigator - Audience Award (in competition) (winner)
2009 - Fluke - Hegedűs Bálint - Best Screenplay (in competition) (winner)
2009 - Fluke - Major Csaba - Best Sound (in competition) (winner)
2009 - A Kind of America 2 - Major Csaba - Best Sound (in competition) (winner)
2010 - The Days of Desire - Pacskovszky József - Best Screenplay (in competition) (winner)
2010 - The Gentleman Takes his Leave - Best Director & Best Cinematographer (in competition) (winner)
2010 - Tincity - Best Documentary (ex-aequo) (in competition) (winner)
2010 - Cave - Special Mention (in competition) (winner)
2010 - Bibliothéque Pascal - Golden Reel Main Prize (in competition) (winner)
2010 - The Private Life of Cathrine - Special Mention (in competition) (winner)
2010 - Czukor Show - Pusztai Ferenc - Best Producer (in competition) (winner)
2010 - Dracula - Duna Award (ex-aequo) (in competition) (winner)
2010 - Home Paradise - Special Prize of the Jury (ex-aequo) (in competition) (winner)
2010 - Evocation - Schiffer Pál Prize (in competition) (winner)
2010 - Here I Am - Best Short Film (in competition) (winner)
2010 - Out/In Tawaret - Kerekes Éva - Best Actress (in competition) (winner)
2010 - Kolorádó Kid - Best Genre Film (in competition) (winner)
2010 - Question in Details - Dyga Zsombor - Best Director (ex-aequo) (in competition) (winner)
2010 - The Camera Murderer - Pejó Robert - Best Director (ex-aequo) (in competition) (winner)
2010 - Lena -

Best Experimental Film

(in competition) (winner)
2010 - Puskás Hungary - Best Documentary (ex-aequo), Prize of the Association of Hungarian Art Cinemas (in competition) (winner)
2010 - Report - Special Mention (in competition) (winner)
2010 - Hard Lines - Special Prize of the Jury (ex-aequo) (in competition) (winner)
2010 - Team Building - Sándor Simó Prize for the Best First Feature (in competition) (winner)
2010 - Celebration - Special Mention (in competition) (winner)
2010 - The Last Performance - Duna Award (ex-aequo) (in competition) (winner)
2010 - Vespa - Tóth Sándor - Special Prize of the Jury (in competition) (winner)
2010 - It Takes Two To Tango! -

Best Director Kollányi Ágoston Prize

(in competition) (winner)
2010 - Bibliothéque Pascal - Nagy András - Best Cinematography (in competition) (winner)
2010 - Bibliothéque Pascal - Gene Moskowitz Prize (in competition) (winner)
2010 - Bibliothéque Pascal - Student Jury's Main Prize (in competition) (winner)
2010 - Kolorádó Kid - Banovich Tamás - Best Visual Design (in competition) (winner)
2010 - Question in Details - Elek Ferenc - Best Actor (in competition) (winner)
2010 - Question in Details - Czakó Judit - Best Editor (in competition) (winner)
2010 - Question in Details - People's Choice via Internet (in competition) (winner)
2010 - Team Building - Pusztai Ferenc - Best Producer (in competition) (winner)
2010 - Vespa - Kardos Dániel - Best Original Music (in competition) (winner)
2010 - The Days of Desire - Kőporossy János - Best Sound (in competition) (winner)
2011 - Adrienn Pál - Main Prize (in competition) (winner)
2011 - Tender Son - The Frankenstein Project - Mundruczó Kornél - Best Director (in competition) (winner)
2011 - East Side Stories - Bacskó Tünde - Best Actress (in competition) (winner)
2011 - The Maiden Danced To Death - László Zsolt - Best Actor (in competition) (winner)
2011 - Beast -

Best Short Film

(in competition) (winner)
2011 - Forest -

Special Mention

(in competition) (winner)
2011 - Something Blue -

Special Mention

(in competition) (winner)
2011 - Adrienn Pál - Pusztai Ferenc - Best Producer (in competition) (winner)
2011 - Adrienn Pál - Juhász Róbert - Best Sound (in competition) (winner)
2011 - Adrienn Pál - People's Choice via Internet (in competition) (winner)
2011 - Tender Son - The Frankenstein Project - Erdély Mátyás - Best Cinematography (in competition) (winner)

Ha hibát, pontatlanságokat talál, kérjük, jelezze a nfi@nfi.hu email-címen, ahol az adatbázissal kapcsolatos egyéb észrevételeit is szívesen várjuk!