A 2004-ben a régióban elsőként Magyarországon bevezetett filmtámogatási programnak köszönhetően évről évre jelentős nemzetközi produkciók érkeznek hazánkba forgatni, ezzel párhuzamosan pedig egyre több forrás biztosított a magyar filmek gyártására. A közvetett támogatás, azaz a filmes adókedvezmény mértéke az elszámolható filmgyártási költségek 25%-a.
Az elmúlt években folyamatosan nőtt a magyarországi filmforgatásokra elköltött összeg, amely az adókedvezmény mellett az egységesített – immár a Filmalapon belül műkődő Filmforgatási Helyszínek Irodája által koordinált – közterületfoglalásoknak, valamint a gazdag helyszín- és stúdióválasztéknak egyaránt köszönhető.
Az adókedvezmény emelésnek köszönhetően Magyarország az egyik legvonzóbb filmes úticél, hiszen a 25%-os közvetett támogatás egyedülálló a régióban. A filmipar mellett a támogatóknak is előnyös a rendszer: a támogatásra szánt összeget az adóalapjából és az adójából is levonhatja, hiszen a Társasági adóról és osztalékadóról szóló Törvény szerint a támogatási összeg adókedvezményként figyelembe vehető.
Az adókedvezmény azonban nemcsak a filmipart és a támogató cégeket, de az egész nemzetgazdaságot segíti. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján 1000 forint adóvisszatérítés 3240 forinttal növeli a hazai GDP-t, munkahelyeket teremt, másodlagos költéseket generál.
A Filmalap a közvetett támogatások forrásaként szolgáló letéti számlát üzemeltet, hogy segítse a társasági adóból származó bevételek gyűjtését és folyósítását.
Az adókedvezmény működése: